Разлика помеѓу преработките на „Јагода“

Одземени 16 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (+interwiki)
{{викификација}}
{{taxobox
|name = GardenГрадинарската strawberryјагода<br>''Fragaria × ananassa''
|image = Strawberries.JPG
|image_caption = Garden strawberries grown [[hydroponics|hydroponically]]Јагоди
|regnum = [[Plant]]ae
|unranked_divisio = [[Angiosperms]]
|binomial_authority = [[Antoine Nicolas Duchesne|Duchesne]]
|}}
'''Градинарската јагода''' (Fragaria × ananassа) е од вкрстени видови која се одгледува низ целиот свет заради нејзиниот плод ,така наречената '''јагода'''.Плодот (кое не е зрнесто , не е соединето овошје) секаде е познато по неговата карактеристична арома, светло црвена боја , соковна текстура и сладина.Се конзумира во големи количини , свежо или пак зготвено како компот , сок, сладолед , и милкшеик. Вештачката арома (вкус) на јагода исто така се користи во многу прехрамбени производи.
Јагодата за првпат се одгледувала во Бретања , Франција во 1750 –те години преку Fragaria virginiana донесена од источна Северна Америка и Fragaria chiloensis која е донесена од Чиле од страна на Амеде Франсоа Фрезие во 1714 година.