Разлика помеѓу преработките на „Јагода“

Додадени 1.465 бајти ,  пред 9 години
с
+interwiki
с (+interwiki)
{{внимание}}
{{викификација}}
{{taxobox
|name = Garden strawberry<br>''Fragaria × ananassa''
|image = Strawberries.JPG
|image_caption = Garden strawberries grown [[hydroponics|hydroponically]]
|regnum = [[Plant]]ae
|unranked_divisio = [[Angiosperms]]
|unranked_classis = [[Eudicots]]
|unranked_ordo = [[Rosids]]
|ordo = [[Rosales]]
|familia = [[Rosaceae]]
|subfamilia = [[Rosoideae]]
|genus = ''[[Fragaria]]''
|species = '''''F.''''' × '''''ananassa'''''
|binomial = ''Fragaria'' × ''ananassa''
|binomial_authority = [[Antoine Nicolas Duchesne|Duchesne]]
|}}
Градинарската јагода (Fragaria × ananassа) е од вкрстени видови која се одгледува низ целиот свет заради нејзиниот плод ,така наречената '''јагода'''.Плодот (кое не е зрнесто , не е соединето овошје) секаде е познато по неговата карактеристична арома, светло црвена боја , соковна текстура и сладина.Се конзумира во големи количини , свежо или пак зготвено како компот , сок, сладолед , и милкшеик. Вештачката арома (вкус) на јагода исто така се користи во многу прехрамбени производи.
Јагодата за првпат се одгледувала во Бретања , Франција во 1750 –те години преку Fragaria virginiana донесена од источна Северна Америка и Fragaria chiloensis која е донесена од Чиле од страна на Амеде Франсоа Фрезие во 1714 година.
== Болести ==
Растенијата на јагодите може да бидат жртви на многу бројни зарази и болести . Ливчињата може да бидат инфицирани од прашкаста мувла , точки на ливчињата ( предизвикани од габата Sphaerella fragariae ) , избледување на ливчињата ( предизвикано од страна на габата Phomopsis obscurans ) и од некпи видови на лигава мувла . Кората и корените може да станат жртви на црвената стела , ненадејно венеење, црн гнилеж на коренот , и нематоди. Овошките се предмет на оштетување од страна на сивата мувла , гниење на коренот и гниење на целото растение. Растенијата исто така може да пренесат болест од екстремните температури кои ги имало во зимаата. Кога ке ги наводнувате вашите јагоди бидете сигурни дека ги наводнувате сами нивните корени а не и нивните ливчиња , бидејки влагата која ке се наога на ливчињата може да предизвика растење на различни габи. Осигурајте се дека јагодите се растени на отворени места за да се спречи габично заболување.
 
[[ar:فراولة]]
[[az:Bağ çiyələyi]]
[[bn:স্ট্রবেরি]]
[[ca:Maduixot]]
[[cs:Jahoda]]
[[da:Jordbær (frugt)]]
[[de:Gartenerdbeere]]
[[nv:Dah woozh]]
[[dsb:Zagrodna słynica]]
[[et:Aedmaasikas]]
[[en:Garden strawberry]]
[[es:Fragaria × ananassa]]
[[fa:توت‌فرنگی]]
[[fr:Fraise (fruit)]]
[[gl:Amorodo]]
[[gu:સ્ટ્રોબેરી]]
[[hi:स्ट्रॉबेरी]]
[[hsb:Zahrodna truskalca]]
[[io:Frago]]
[[it:Fragola]]
[[csb:Ògardowô pòtrôwnica]]
[[mrj:Мӧр]]
[[lt:Braškė]]
[[lij:Merello]]
[[ml:ഗാർഡൻ സ്ട്രോബെറി]]
[[my:စတော်ဘယ်ရီ]]
[[no:Hagejordbær]]
[[nn:Hagejordbær]]
[[pl:Truskawka]]
[[pt:Morango]]
[[ru:Земляника садовая]]
[[sa:तृणबदरफलम्]]
[[fi:Puutarhamansikka]]
[[sv:Jordgubbe]]
[[th:สตรอเบอร์รี]]
[[chr:ᎠᏂ]]
[[uk:Суниця садова]]
[[zh:草莓]]