Разлика помеѓу преработките на „Стоунхенџ“

Додадени 2 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава be-x-old:Стоўнгэндж)
с
 
 
'''Стоунхенџ''' ([[англ.]] ''Stonehenge'') е најпознатиот [[Мегалит|мегалитен]] споменик во светот со дијаметар од 100 метри. Се наоѓа во [[Велика Британија]]. Се претпоставува дека бил изграден пред околу 5000 години, во времето на [[Неолитска архитектура|неолитската архитектура]] од [[Бронзено добавреме|бронзенатабронзеното добавреме]]. Денешните останки на Стоунхенџ се само камени, но не во целост бидејќи или биле затрупени или биле срушени во текот низ историјата. Целата градба нема своја т.н. единствена структура, туку таа е променлива. За архитектите на оваа градба сѐ уште не е познато. Во [[17 век]], [[Џон Обри]] дошол до теорија дека Стоунхенџ бил храм на [[Друиди|друидите]]. Според друга претпоставка, се смета дека бил изграден од страна на римјанитеРимјаните. Овие две теории владееле се до [[20XX век]], кога се открило дека градбата постоела или била изградена пред околу 2000 години, пред доаѓањето на [[Друиди|друидите]] и римјанитеРимјаните на овие простори. Денеска се смета дека бил изграден пред 5000 години. До ден денес, не е позната целта поради кој бил изграден Стоунхрнџ. Се смета дека Стоунхенџ бил некое свето или религиозно место, каде се одржувале некои ритуалиобреди.
 
Во списокот на УНЕСКО бил вклучен во [[1986]] година.