Лигурско Море: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 10 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава simple:Ligurian Sea; козметички промени
с (r2.7.2+) (Робот: Додава dsb:Ligurske mórjo)
с (r2.7.3) (Робот: Додава simple:Ligurian Sea; козметички промени)
'''Лигурското Море''' ([[итал.]] ''Mar Ligure''; [[фр.]] ''Mer Ligurienne'') е ракав на [[Средоземно Море|Средоземното Море]], помеѓу [[Италијанска Ривиера|Италијанската Ривиера]] ([[Лигурија]] и [[Тоскана]]) и островите [[Корзика]] и [[Елба (остров)|Елба]]. Именувано е по древниот народ [[Лигури]].
 
== Географија ==
Морето копнено се граничи со [[Италија]], [[Франција]] и [[Монако]]. На исток се граничи со [[Тиренско Море|Тиренското Море]], а на запад со главнината на Средоземното Море. Најважен град во областа е [[Џенова]]. Северозападното крајбрежје е познато по живописниот пејзаж и пријатната клима.
 
Водната површина што ја дели Корзика од италијанското копно се нарекува Корзинански Проток. Протокот е широк околу 80 km и го двои Лигурското од Тиренското Море.
 
=== Граници ===
Според [[Меѓународна хидрографска организација|Меѓународната хидрографска организација]], Лигурското Море ги има следниве граници:<ref>{{cite web|url=http://www.iho-ohi.net/iho_pubs/standard/S-23/S23_1953.pdf|title=Граници на океаните и морињата. III издание|year=1953|publisher=Меѓународна хидрографска организација|accessdate=7 февруари 2010}} {{en}}</ref>
<blockquote>
[[ru:Лигурийское море]]
[[scn:Mari Lìguri]]
[[simple:Ligurian Sea]]
[[sk:Ligúrske more]]
[[sl:Ligursko morje]]