Разлика помеѓу преработките на „Никица Јелавиќ“

Додадени 67 бајти ,  пред 7 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава mr:निकिका जेलाविच; козметички промени
с (r2.7.1) (Робот: Додава ko:니키차 옐라비치)
с (r2.7.3) (Робот: Додава mr:निकिका जेलाविच; козметички промени)
{{Infobox football biography 3
| playername = Никица Јелавиќ<br />Nikica Jelavić
| image = [[FileПодатотека:Nikica Jelavić - SK Rapid Wien (2).jpg|300px]]
| height = {{height|m=1.87}}
| dateofbirth = {{birth date and age|df=yes|1985|8|27}}
Тој ја започна својата професионална кариера во екипата на [[ФК Хајдук Сплит|Хајдук Сплит]] во 2002 пред да замине во белгискиот [[ФК Зулте Варегем|Зулте Варегем]]. Eдна година подоцна тој потпиша за австрискиот [[ФК Рапид Виена|Рапид]]. Во сезоната 2008-09 тој постигна 18 гола и играше многу добро, соработувајќи во нападот со [[Ервин Хофер]] и [[Стефан Мејерхофер]] тројцата заедно постигнаа дури 76 од 89 голови на тимот. Но, за жал и покрај толку големиот број на постигнати голови [[ФК Рапид Виена|Рапид]] завршува на 2. место со 4 бода помалку од шампионот [[ФК Ред Бул Салцбург|Ред Бул Салцбург]]. Во летото 2010 доаѓа во Ренџерс со кој успеа да ја освои Шкотксата Премиер лига и шкотскиот куп пред да се пресели во [[ФК Евертон|Евертон]]. За тимот од [[Ливерпул]] Јелавиќ потпишува на 31-ви декември 2012, во последниот ден од зимскиот трансферен прозорец. Своето деби за [[ФК Евертон|''карамелите'']] го има на 4-ти фебруари 2012 влегувајќи од клупата за резерви на местото на аргентинецот [[Денис Страквалурси]] во 60-тата минута од мечот против [[ФК Виган Атлетик|Виган Атлетик]], кој заврши без победник 1-1. Својот прв гол за [[ФК Евертон|Евертон]] во кариерата го постигнува на 10-ти март на [[Гудисон Парк]], во победата над [[ФК Тотенхем Хотспар|Тотенхем]] од 1-0.
 
== Титули ==
 
=== {{flagicon|Шкотска}} Ренџерс ===
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Јелавиќ}}
 
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Фудбалери од Премиер Лига]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Хајдук Сплит]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Евертон]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Ренџерс]]
[[Категорија:Хрватски фудбалери]]
[[id:Nikica Jelavić]]
[[it:Nikica Jelavić]]
[[mr:निकिका जेलाविच]]
[[nl:Nikica Jelavić]]
[[ja:ニキツァ・イェラヴィッチ]]