Разлика помеѓу преработките на „Европска вселенска агенција“

нема опис на уредувањето
|веб-сајт= [http://www.esa.int/ www.esa.int]
}}
'''Европска вселенска агенција''' или '''ЕСА''' ({{lang-en|European Space Agency}} или ''ESA''), е основана во [[1974]] и е меѓувладина организација која е посветена на истражувања во вселената. Со неа раководат 17 [[Европа|евопскиевропски]] држави. Главниот штаб се наоѓа во [[Париз]], [[Франција]].
Има вкупен буџет од 2,9 милијарди [[Евро|€]].
 
Анонимен корисник