Разлика помеѓу преработките на „Конфучијанство“

Одземени 13 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава lad:Konfusianizmo; козметички промени
с
с (r2.7.3) (Робот: Додава lad:Konfusianizmo; козметички промени)
Некои од учениците на Сјин Це, како [[Хан Феи]] и [[Ли Сји]] станале легалисти (еден вид ран [[тоталитаризам]], сосема различен од учењето на конфучијанизмот).
 
Конфучијанството онакво какво што опстојало до 19 и 20 век, главно доаѓа од школите на [[неоконфучијанство|неоконфучијанството]]то, предводено од [[Чу Сји]]. Неоконфучијанството ги комбинира идеите на [[таоизам|таоизмот]] и [[будизам|будизмот]] со постоечките конфучијански идеи, и со тоа се претвора во покомплетен систем на [[метафизика]]та. Во исто време, многу форми на конфучијанството историски се декларирале како спротивни на системот на верувања на будизмот и таоизмот.
 
За време на кинеската [[културна револуција]] (1949–1976), конфучијанството е потиснато, но после тој период повторно е оживеан.
[[sw:Ukonfusio]]
[[ky:Конфуцийчилик]]
[[lad:Konfusianizmo]]
[[la:Confucianismus]]
[[lv:Konfūcisms]]