Четинари: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.556 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Четинарите''' (оддел ''Coniferophyta'' или ''Pinophyta'') се семени растенија кои произведуваат задрвене...)
 
Нема опис на уредувањето
{{Taxobox
| name = Четинари
| fossil_range = Доцен [[Карбон]] - денес
| image = Araucaria heterophylla 01.jpg
| image_width = 250px
| image_caption = Дрвја од одделот четинари: <br>''[[Araucaria heterophylla]]'' ([[Araucariaceae]])
| regnum = [[Растенија]]
| divisio = '''Pinophyta'''
| classis = '''Pinopsida'''
| subdivision_ranks = Редови & фамилии
| subdivision =
[[Cordaitales]] †<br>
[[Pinales]]<br>
&nbsp;&nbsp;[[Pinaceae]] - Фамилија на борови<br>
&nbsp;&nbsp;[[Araucariaceae]]
&nbsp;&nbsp;[[Podocarpaceae]] - Жолтодрвенести<br>
&nbsp;&nbsp;[[Sciadopitys|Sciadopityaceae]] - Чадорошишарчести<br>
&nbsp;&nbsp;[[Cupressaceae]] - Фамилија на [[чемпрес]]и<br>
&nbsp;&nbsp;[[Cephalotaxaceae]]
&nbsp;&nbsp;[[Taxaceae]]
[[Vojnovskyales]] †<br>
[[Voltziales]] †
}}
 
'''Четинарите''' (оддел ''Coniferophyta'' или ''Pinophyta'') се семени [[растенија]] кои произведуваат задрвенети [[Стебло|стебла]]. Како и [[Цикасови|цикасите]] и [[Гинко|гинкото]], и четинарите поседуваат многу [[фосил]]ни остатоци кои датираат од горен [[Карбон]]. За разлика од другите [[Голосеменик|голосемени]] оддели, четинарите се мошне важни од економски и еколошки аспект. Целата група на четинари се состои од околу 550 видови подредени во седум фамилии. Сите седум фамилии најверојатно датираат уште од [[Мезозоик]]от.
 
[[Категорија:Растенија]]
 
[[bg:Иглолистни]]
[[en:Coniferophyta]]
[[ca:Pinòpsid]]
[[cs:Nahosemenné]]
[[cy:Conwydden]]
[[da:Nåletræ]]
[[de:Nadelholzgewächse]]
[[en:Pinophyta]]
[[et:Paljasseemnetaimed]]
[[es:Conífera]]
[[eo:Pinofitoj]]
[[fa:مخروطیان]]
[[fr:Pinophyta]]
[[ko:구과식물]]
[[id:Tumbuhan berdaun jarum]]
[[it:Pinophyta]]
[[he:מחטניים]]
[[lt:Pušūnai]]
[[lv:Kailsēkļi]]
[[nl:Coniferen]]
[[ja:球果植物門]]
[[no:Bartrær]]
[[pl:Iglaste]]
[[pt:Conífera]]
[[ro:Pinophyta]]
[[ru:Хвойные (отдел)]]
[[fi:Paljassiemeniset]]
[[sk:borovicorasty]]
[[sl:Iglavci]]
[[sv:Barrväxter]]
[[to:ʻakau paini]]
[[tr:İğne yapraklılar]]
[[vi:Ngành Thông]]
[[zh:松柏门]]