Разлика помеѓу преработките на „Никозија“

Одземени 7 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Менува ur:نیکوسیا; козметички промени
с (r2.7.2) (Робот: Додава ur:نکوسیا)
с (r2.7.3) (Робот: Менува ur:نیکوسیا; козметички промени)
|}
 
'''Никозија''', локално се употребува името '''Левкозија''' ([[грчки јазик|грчки]]: Λευκωσία, [[турски јазик|турски]]: ''Lefkoşa'') е главен град на [[Кипар]] со население од 206 220 жители (2001). Се наоѓа на [[река|реката]]та [[Педиео]]. Никозија е разделен на два дела. Северниотдел се наоѓа во [[Турска Република Северен Кипар]].
 
== Етимологија ==
[[udm:Никосия]]
[[uk:Нікосія]]
[[ur:نکوسیانیکوسیا]]
[[ug:نىكوسىيە]]
[[vep:Nikosii]]