Разлика помеѓу преработките на „В’лтава“

Додадени 28 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава ka:ვლტავა; козметички промени
с (r2.7.1) (Бот Додава: os:Влтавæ)
с (r2.7.3) (Робот: Додава ka:ვლტავა; козметички промени)
Чесите ја сметаат Влтава за своја национална река. Позната е [[симфонија]]та „''Влтава“'' од циклусот ''Моја татковина'' (''Má vlast'') на чешкиот композитор [[Беджих Сметана]].
 
== Литература ==
* Општа енциклопедија ЈЛЗ - Загреб 1982 (том 8 Ш-Жва)
 
[[it:Moldava (fiume)]]
[[he:ולטאבה]]
[[ka:ვლტავა]]
[[la:Multavia]]
[[lt:Vltava]]