Поп-музика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.130 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија Музички жанр
|име = Поп-музика
|боја = black
|боја-позадина = #87CEEB
|стилско потекло = [[ритам и блуз]], [[џез]], [[Фолк музика|американски фолк]], [[doo-wop]], [[музика за танцување]], [[класична музика]], [[рокенрол]]
|културно потекло = 1950-ти, [[Велика Британија]] и [[САД]]
|инструменти = [[вокал]], [[електрична гитара]], [[бас гитара|бас]], [[тапани]], [[клавијатура]], [[акустична гитара]], [[клавир]], [[синтисајзер]], [[драм-машина]], [[секвенцер]], [[семплер]]
|популарен = светска популарност
|произлезени =
|поджанрови-листа =
|поджанрови =
|претопени жанрови =
|регионални сцени = Јапонија: [[J-POP]]
|други_теми =
}}
 
'''Поп''' [[музика|музиката]], во зависност од контекстот, се користи или како скратена форма за [[популарна музика]] или како поим за нејзин под-жанр. Општо земено, поп музиката содржи едноставни [[мелодија|мелодии]] со певливи [[рефрен|рефрени]]. Поп [[песна|песните]] често имаат „кука“, една или повеќе музички идеи повторувани за да го привлечат („закачат“) вниманието на слушателот. Кука може да биде било кој дел од песната и може да претставува музичка мелодија, [[ритам]], [[вокал]] или како што е често случајот, мешавина од сите нив. Поп музиката е обично лесна за слушање за било којшто е културно наклонет да земе учество во неа, дури и за музичкиот новајлија. Поп музиката се смета за [[комерцијална музика|најкомерцијализиран]] вид на музика.
 
111

уредување