Разлика помеѓу преработките на „Миленко Неделковски“

нема опис на уредувањето
{{внимание}}
 
'''Миленко Неделковски''' е роден на [[6 јануари]] [[1957]] година во [[Скопје]] каде и завршил гимназија.
Во [[1984]] година се вработил во [[Радио Телевизија Скопје]]. Во повеќе илјади појавувања со лик и глас на програмата на Телевизија Скопје, по атрактивноста се одвојуваат преносите од Олимпијадата во [[Барселона]] (1992), Светското фудбалско првенство во [[Италија]] (1990), Универзијадата во Загреб (1987), коментирање од лице место на над 60 трки од Формула 1, учество на Камел Трофи во [[Танзанија]] (1991) и [[Бразил]] ([[1992]]), учество на [[Рели Реид]] [[Париз]][[Пекинг]] ([[1992]]) и други.
 
По Олимпијадата во [[Барселона]], следува трансфер од Радио Телевизија Скопје во [[А1 телевизија]] по понуда на Аљоша Руси и Предраг Чемеригиќ. Цената на трансферот: пет пати поголема плата од [[РТС]], кола (Волво 740) на располагање 24/7/365, минимум од 45 дена годишно на патувања во странство. Услови кој никој ги нема добиено досега. Миленко ја поставува целокупната програма на А1, а особено на спортската редакција.
 
За време на престојот во “А1” се одвојуваат настаните кои ги следи на лице место: примањето на Македонскиот Олимписки комитет во фамилијата на Европските Олимписки комитети во Даблин, примањето на ФСМ во УЕФА и ФИФА во Лозана, Светското фудбалско првенство во фудбал во САД во 1994-та.
 
Септември [[1994]]-та, ја напушта “А1” и преминува во фри-ленсери, пишувајки за “Пулс”“[[Пулс]]”, “Скок”“[[Скок]]”, “Форум”“[[Форум]]”, “Македонски“[[Македонски спорт”спорт]]”, “Фокус”“[[Фокус]]”, “Форум“[[Форум плус”..плус]]”. Како слободен новинар присуствува на Европското првенство во фудбал во Англија 1996-та, Светското првенство во фудбал во Јапонија 2002-ра.
 
Во втората половина на 90-тите и почетокот на новиот милениум, Миленко е сопственик и Председател на [[ФК Скопје]], Директор на [[ФК Вардар]], Председател на [[ФК Брегалница]] од [[Делчево]]...
 
Во [[1999-та]] ја преселува својата фамилија на [[Флорида]] каде во градчето [[Клиервотер]] купува куќа за својата сопруга Мила.
Денеска тој ја води својата добро позната емисија "Late Night Show" на Канал5[[Канал 5]] Телевизија која е доста гледана од поширокиот телевизиски аудиториум иако се пренесува во доцните часови.
 
==Надворешни врски==
1.717

уредувања