Разлика помеѓу преработките на „Крстоносна војна од 1101“

с
r2.7.3) (Робот: Менува hy:1101 թվականի խաչակրաց արշավանք; козметички промени
с (r2.7.2) (Робот: Додава hy:1101 թ-ի խաչակրաց արշավանք)
с (r2.7.3) (Робот: Менува hy:1101 թվականի խաչակրաց արշավանք; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Крстоносни војни}}
По паѓањето на [[Ерусалим]] и преземањето на [[Светиот Гроб]] од страна на [[крстоносци|крстоносците]]те, нивната главна цел била постигнета. Многу од [[крстоносци|крстоносците]]те се вратиле по своите земји, но имало и такви кои останале во [[Ерусалим]]. Во текот на [[1101]] година бил организиран нов поход од страна на [[Етиен Де Блоа]] и [[Југ Де Вермондоа]], кои се упатиле кон своите земји пред да биде преземан [[Ерусалим]].
 
Новиот [[папа Паскал II]], наследникот на [[Папа Урбан II|Урбан II]], посакувал нов поход. Овој поход најмногу бил организиран се со цел да се освои [[Анадолија]], каде според кралската власт морало да се освои за да не им пречат кон патот за [[Ерусалим]] [[селџуци|селџуците]]те. Овој поход завршил катастрофално за [[крстоносци|крстоносците]]те .
 
 
[[es:Cruzada de 1101]]
[[fr:Croisades de secours]]
[[hy:1101 թ-իթվականի խաչակրաց արշավանք]]
[[id:Perang Salib 1101]]
[[it:Crociata del 1101]]