Разлика помеѓу преработките на „Готски јазик“

Одземени 353 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава mzn:گوتیک)
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Infobox language
{{Инфокутија за јазик
|имеname=Готски јазик
|изворноимеnativename=𐌲𐌿𐍄𐌰𐍂𐌰𐌶𐌳𐌰/𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺𐌰|
|државиstates=[[Дакија]], [[Италија]], [[Галија]], [[Шпанија]]
|изговор=|
|регионregion=[[Европа]]
|држави=[[Дакија]], [[Италија]], [[Галија]], [[Шпанија]]
|регион=[[Европа]]
|зборувачи=|
|iso1=ISO 639-1
|iso2=ISO 639-2 got
|iso2t=ISO 639-2
|iso3=ISO 639-3 got
|семејствобојаfamilycolor=Indo-European
|сем1fam1=[[Индоевропски јазици|Индоевропски]]
|сем2fam2=[[Германски јазици|Германски]]
|сем3fam3=[[Источногермански јазици|Источногермански]]
|азбукаscript=[[готска азбука]]
|исчезнатextinct=8 век, но остатоци од јазикот се најдени се до 17 век
|ранк=|
|нација=|
|агенција=|
|исчезнат=8 век, но остатоци од јазикот се најдени се до 17 век
|lc1=|
|ld1=|
|ll1=|
|пишувачи=|
|создавач=|
|датум=|
|подесување=|
|постериори=|
|слика=|
|опис=|
|мапа=|
}}