Разлика помеѓу преработките на „Староруски јазик“

Одземени 402 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox language
{{Инфокутија за јазик
|имеname=Староруски јазик
|изворноимеnativename=Рус(ь)(с)кыи языкъ
|изговорprinunciation=русиск
|државиstates=[[Русија]], [[Украина]], [[Белорусија]]
|регионregion=[[Источна Европа]]
|familycolor=Indo-European
|зборувачи=
|fam2=[[Словенски јазици|словенски]]
|семејствобоја=Indo-European
|азбукаscript=[[кирилица]]
|сем1=[[Индоевропски јазици|индоевропско]]
|сем2extinct=[[Словенски јазици|од него се формирале други словенски]] јазици
|азбука=[[кирилица]]
|ранк=
|нација=
|агенција=
|исчезнат= од него се формирале други словенски јазици
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|пишувачи=
|создавач=
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=
}}