Разлика помеѓу преработките на „Тракиски јазик“

Одземени 420 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава dsb:Thrakšćina)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox language
{{Инфокутија за јазик
|имеname=Тракиски јазик
|државиstates=[[Тракија]]
|изворноиме=
|регионregion=[[Балкан]]
|изговор=
|familycolor=Indo-European
|држави=[[Тракија]]
|азбукаscript=[[грчка азбука]]
|регион=[[Балкан]]
|исчезнатextinct= околу 5 век
|зборувачи=
|семејствобоја=Indo-European
|сем1=[[Индоевропски јазици|индоевропско]]
|азбука=[[грчка азбука]]
|ранк=
|нација=
|агенција=
|исчезнат= околу 5 век
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|пишувачи=
|создавач=
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=
}}
 
'''Тракискиот јазик''' е исчезнат [[индоевропски јазик]] што се зборувал на територијата на балканскиот полуостров пред сѐ на територијата на [[Македонија]], [[Турција]], [[Бугарија]] и [[Грција]] (денешни граници). Класификацијата на јазикот е долго време дискутабилна и неверојатна. Постојат поголем број на тези што го класифицираат јазикот во различни групи но една е најверојатна а тоа е дека јазикот е дел од [[индоевропски јазици|индоевропските јазици]]. Исто така постои тврдење дека јазикот е дел од дакиско-тракиската група на јазици но тука веќе станува збор за проблем со класификација на самата дакиско-тракиска група, за тоа дали таа е дел од [[индоевропски јазици|индоевропските јазици]] или не.
Поголем број на тракиците биле евентуално хелинизирани или пак романизирани и последните остатоци се сретнувале се до 5 век. Исто така дел од тракиските племиња биле словенизирани по создавањето на словенската писменост и култура.