Разлика помеѓу преработките на „Чернобил“

Додадени 2.224 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.216.31 (разговор), вратено на последната верзија на Brest-bot
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.31 (разговор), вратено на последната верзија на Brest-bot)
{{Без извори|датум=август 2010}}
''Оваа статија е за градот Чернобил во Украина. За несреќата во Нуклеарната централа Чернобил од 1986. [[Чернобилска несреќа|кликнете тука]].''
 
 
'''Чернобил''' (украин. ''Чорнобиль'', рус. ''Чернобыль'') е мал град во северна [[Украина]] во [[Киев]]ската област близу до границата со [[Белорусија]]. Градот првпат се споменува во повелба од 1193 година опишан како ловечка колиба на кнезот Ростиславич. Во 13. век имал статус на кралско село на [[Војводството Литванија]]. Селото му било доделено како посед на Филон Кмита, капетан во кралската коњица во 1566. Целата провинција била преземена од [[Кралството Полска]] во 1569, а потоа анектирана од [[Руската Империја]] во 1793. До 20-тиот век Чернобил бил населен од украински и полски селани и голема еврејска заедница.
 
Во 1986. година сите тогашни 14.000 жители биле евакуирани поради високите нивоа на [[радијација]] предизвикани од експлозијата во Нуклеарната централа Чернобил, која се наоѓа на 14,5км на север од градот. Иако централата е наречена по Чернобил, тој не бил живеалиште на вработените во централата. Повеќето вработени во централата живееле во блискиот град [[Припјат]] кој бил изграден токму за таа намена.
 
Денес во Чернобил живеат околу 500 лица: научници - главно радијациски физичари, како и администратори на Забранетата зона (видете [[Чернобилска несреќа]]) во која припаѓа и самиот град.
{{Никулец од областа на географијата}}
222

уредувања