Разлика помеѓу преработките на „NGC 19“

Одземени 12 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(Automated import of articles)
 
'''NGC 19''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Андромеда (соѕвездие)|Андромеда]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
{{#if: UGC 98|Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC {{{број}}}19 се споменува и како|}} UGC 98{{#if: MCG 5-1-46|,|}} MCG 5-1-46{{#if: CGCG 499-65|,|}} CGCG 499-65{{#if: KAZ 18|,|}} KAZ 18{{#if: IRAS 00080+3242|,|}} IRAS 00080+3242{{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} .
 
== Откривање ==
 
== Други поделби ==
Проучување на NGC 19 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во [[Каталог на најважните галаксии|Каталогот на најважните галаксии]] (PGC), објектот се среќава со ознаката 759. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 89; додека во [[Каталог на основни ѕвезди|Каталогот на основни ѕвезди]] (GSC) е групиран под бројот 2264. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од [[Паломарска опсерваторија|Паломарската опсерваторија]] во 1958 година, каде што се споменува сово ознакатагрупата под број 1257.
 
== Поврзано ==