Самоилово Царство: Разлика помеѓу преработките

Одземени 783 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| today = {{flag|Macedonia}}<br />{{flag|Montenegro}}<br />{{flag|Bosnia and Herzegovina}}<br />{{flag|Croatia}}<br />{{flag|Serbia}}<br />{{flag|Albania}}</br>{{flag|Greece}}
}}
 
{{Поранешна монархија
| royal_title =Царство
| realm = Македонија
| coatofarms = |
| coatofarmssize =|
| coatofarmscaption =|
| caption = |
| first_monarch =[[Цар Самоил]]
| last_monarch = [[Петар Делјан]]
| heir_apparent = |
| image = Samuilovo carstvo.jpg
|caption= Самоиловото царство во најголем подем.
| last_monarch = [[Петар Делјан]]
| his/her = Негово царско височество
| first_monarch = [[Цар Самоил]]
|began = 976
|ended = 1018
| style =
| residence = [[Преспа]]<br>[[Охрид]]
| appointer =
}}
[[Податотека:Byzantine Macedonia 1045CE.svg|thumb|300px|right|Карта на темите во Византија во 1045 година, после паѓањето на Самоиловото царство под византиска власт.]]
 
188

уредувања