Разлика помеѓу преработките на „Хинди“

Одземени 318 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Менува za:Vahyindi)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox language
{{Инфокутија за јазик
|name=Хиндиски јазик
|име=Хинди
|изворноимеnativename={{lang|hi|हिन्दी, हिंदी}}
|државиstates=[[Индија]], [[Пакистан]] ([[урду]] и [[марварски јазик]]), [[Фиџи]], [[Маврициус]] (урду), [[Непал]], [[Суринам]], [[Тринидад и Тобаго]]
|изговор=
|зборувачиspeakers=Мајчин јазик: ~ 240–550 милиони (2008)<br />Втор јазик: 120–225 милиони (1999)
|држави=[[Индија]], [[Пакистан]] ([[урду]] и [[марварски јазик]]), [[Фиџи]], [[Маврициус]] (урду), [[Непал]], [[Суринам]], [[Тринидад и Тобаго]]
|регион=
|зборувачи=Мајчин јазик: ~ 240–550 милиони (2008)<br />Втор јазик: 120–225 милиони (1999)
|iso1=hi
|iso2=hin
|iso3=hin
|семејствобојаfamilycolor=Indo-European
|сем1fam1=[[Индоевропски јазици|Индоевропско]]
|сем2fam2=[[Индоирански јазици|Индоиранско]]
|сем3fam3=[[Индоариски јазици|Индоариско]]
|азбукаscript=[[деванагари]], [[урду]], [[каичи]], [[латиница]]
|нацијаnation=[[Индија]]: (стандарден хинди, урду)<br />[[Пакистан]]: (урду)<br />[[Фиџи]]: ([[фиџиски хинди]])
|ранк=
|агенцијаagency=[[Централен хинди директорат]] (во Индија), [[Национален јазичен авторитет]] (во Пакистан), Национален совет за промоција на урду јазикот
|нација=[[Индија]]: (стандарден хинди, урду)<br />[[Пакистан]]: (урду)<br />[[Фиџи]]: ([[фиџиски хинди]])
|агенција=[[Централен хинди директорат]] (во Индија), [[Национален јазичен авторитет]] (во Пакистан), Национален совет за промоција на урду јазикот
|исчезнат=
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|пишувачи=
|создавач=
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=
}}
 
'''Хинди ''' ([[деванагари]]: {{lang|hi|हिन्दी}} или {{lang|hi|हिंदी}}, [[IAST]]: ''{{ISOtranslit|Hindī|hi}}'', [[МФА]]: [hɪnd̪iː]) е име дадено на [[индоариски јазик]] или континуитет на дијалекти зборувани во северна и централна [[Индија]].