Разлика помеѓу преработките на „Црногорски јазик“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Менува ilo:Pagsasao a Montenegrino)
{{Infobox language
{{Инфокутија за јазик
|имеname=Црногорски јазик
|изворноимеnativename=''Crnogorski jezik''
|семејствобојаfamilycolor=Indo-European
|државиstates={{MNE}}<br />{{ALB}}<br />{{SRB}}
|регионregion=[[Балкан]]
|говорнициspeakers=околу 144.838 луѓе
|сем2fam2=[[Словенски јазици|словенски]]
|сем3fam3=[[јужнословенски јазици|јужнословенски]]
|нацијаnation={{MNE}}
|агенцијаagency=[[Одбор за стандардизација на црногорскиот јазик]]
|iso2=sla
|lc1=srp