Долнолужички јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 46 бајти ,  пред 10 години
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
== Азбука ==
Долнолужичкосрпската азбука се базира врз [[латиница|латиничното писмо]] и користи [[дијакритички знак|дијакритички знаци]].
 
 
На долнолужички јазик имаат творено многу писатели. Како најпознати долнолужички писатели ќе ги споменеме: [[Мина Виткојц]], [[Богумил Швјела]], [[Јуриј Кох]], итн.
Германско-долнолужички речник:
 
{{ИЕ-јазик-никулец}}
www.niedersorbisch.de
 
[[Категорија:Долнолужички јазик|*]]