Долнолужички јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 436 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: kv:Улыс сорб кыв)
Нема опис на уредувањето
{{Infobox language
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|имеname=Долнолужички
{{Инфокутија за јазик
|изворноимеnativename=Dolnoserbski
|име=Долнолужички
|изговорpronunciation=[ˈdɔlnɔˌsɛrskʲi]
|изворноиме=Dolnoserbski
|државиstates=[[Германија]]
|изговор=[ˈdɔlnɔˌsɛrskʲi]
|регионregion=[[Бранденбург]]
|држави=[[Германија]]
|зборувачиspeakers=14 000
|регион=[[Бранденбург]]
|familycolor=Indo-European
|зборувачи=14 000
|сем1fam1=[[Индоевропски јазици|Индоевропско]]
|iso1=
|сем2fam2=[[Балто-словенски јазици|Балто-словенско]]
|iso2=
|сем3fam3=[[Словенски јазици|Словенско]]
|iso2b=
|сем4fam4=[[Западнословенски јазици|Западнословенско]]
|iso2t=
|сем5fam5=[[Лужичкосрпски јазици|Лужичкосрпско]]
|iso3=
|азбукаscript=[[Сорпска азбука|Сорпска]] [[Латиница|латиница]]
|семејствобоја=Indo-European
|сем1=[[Индоевропски јазици|Индоевропско]]
|сем2=[[Балто-словенски јазици|Балто-словенско]]
|сем3=[[Словенски јазици|Словенско]]
|сем4=[[Западнословенски јазици|Западнословенско]]
|сем5=[[Лужичкосрпски јазици|Лужичкосрпско]]
|азбука=[[Сорпска азбука|Сорпска]] [[Латиница|латиница]]
|ранк=
|нација=
|агенција=
|исчезнат=
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|пишувачи=
|создавач=
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=
}}
 
'''Долнолужички''' или '''долнолужичкосрпски јазик''' е [[јазик]] кој се зборува во [[Бранденбург]], [[Германија]], во областа околу градот [[Котбус]]. Денеска има уште 2.000 луѓе во поодминати години кои го зборуваат овој јазик. Неговата лоша состојба се должи на фактот што повеќе нема деца кои го зборуваат како мајчин. Овој јазик е исто така заштитен и се проучува во [[Лајпцишкиот институт]]. Долнолужичкиот, како и [[Горнолужички јазик|горнолужичкиот]] е присутен во медиумите, радиото, телевизијата, но исто така постои и весник „NOWY CASNIK“.
[[Проектот ВИТАЈ]] служи токму ѕа ревитализација на долнолужичкиот и горнолужичкиот јазик.