Разлика помеѓу преработките на „Сент Лоренс (река)“

нема опис на уредувањето
 
'''Реката Сент Лоренс''' е голема северноамериканска река што тече од исток кон запад и ги поврзува [[Големите езера]] со [[Атлантски океан |Атлантскиот океан]]. Таа е најважниот воден пат од Големите езера до Атлантикот, и претставува природна граница помеѓу [[Канада]] и [[САД]].
 
Извира (истекува) на источниот крај од езерото Онтарио кај градот Кингстон, тече кон запад во должина од 3058км1 197км, и конечно се влева во Атлантикот формирајќи го најголемото устие на светот, наречено залив Сент Лоренс. На нејзините брегови се изградени многу населби, од кои најголеми се [[Монтреал]] и [[Квебек Сити]] во Канада.
 
По нејзиниот тек има два островски архипелази: [[Илјада острови]] кај Кингстон, Онтарио и Хохелага кај Монтреал, и уште неколку поголеми острови.
4.318

уредувања