Западна конференција (НБА): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Бот Мења: es:Conferencia Oeste (NBA))
Нема опис на уредувањето
[[СликаImage:MK Carte franchise NBA.JPG|thumb|350п|right|Дивизии и конференции на [[Национална Кошаркарска Асоцијација (НБА)|НБА]]]]
 
Западната Конференција на [[НБА|Националната Кошаркарска Асоцијација]] има петнаесет тимови, распоредени во три дивизии: [[Југозападна Дивизија НБА|Југозападната]], [[Северозападна Дивизија НБА|Северозападната]] и [[Пацифичка Дивизија НБА|Пацифичката]]. Победникот на Западната Конференција игра во [[НБА Финале|Финалето на НБА]] против победникот на [[Источна Конференција НБА|Источната Конференција]]. Тимовите се организирани на наредниот начин:
691

уредување