Разлика помеѓу преработките на „Јужна Африка (регион)“

Додадени 3.295 бајти ,  пред 8 години
дополнување, обновување
с (r2.7.3) (Робот: Додава xmf:ობჟათე აფრიკა; козметички промени)
(дополнување, обновување)
'''Јужна Африка''' е регион кој ги опфаќа: [[Јужноафриканска република|Јужноафриканската република]], [[Намибија]], [[Зимбабве]], [[Замбија]], [[Малави]], [[Боцвана]], [[Лесото]], [[Свазиленд]] и [[Мозамбик]]. Во овој регион, некои подрачја достигнале извонредно висок степен на развој, а други, пак, се потполно заостанати. Јужна Африка зазема околу 14% од вкупната површина на Африка. Најголем дел од Јужна Африка се наоѓа помеѓу [[Тропски појас|тропскиот]] и [[Суптропски појас|суптропскиот]] дел на Африка, на [[Јужна хемисфера|јужната хемисфера]].
 
== Географска положба и релјеф ==
{{Никулец од областа на географијата}}
Јужна Африка се простира јужно од реките Кунене, Окаванго и Замбези. Претставува висорамнина на околу 1 200 м.н.в. Заобиколена е со високи приморски планини, кои стрмно се спуштаат кон морето. Во средишните и во западните делови на Јужна Африка се наоѓаат полупустини и пустини, како што се Калахари и Намибиската Пустина.
Во Јужна Африка се среќаваат повеќе климатски типови: тропски во посеверните делови, умерено-континентален на висорамнините, супторпски покрај бреговите на океаните и пустински во пустините.
 
== Држави ==
Во Јужна Африка се наоѓаат државите: Мозамбик, Мадагаскар, Малави, Замбија, Зимбабве, Боцвана, Намибија, Јужноафриканската Република, Лесото и Свазиленд.
 
{| class="wikitable"
|-
! Држава !! Главен град !! Површина(кm²) !! Население (ООН, 2009)
|-
| Боцвана || Габороне || 581 726 || 1 950 000
|-
| Замбија || Лусака || 752 614 || 12 935 000
|-
| ЈАР || Кејптаун/Преторија|| 1 221 037 || 49 320 500
|-
| Лесото || Масеру || 30 355 || 2 067 000
|-
| Мадагаскар || Антонанариво || 587 041 || 19 625 000
|-
| Малави || Лилонгве || 118 484 || 15 263 000
|-
| Мозамбик || Мапуто || 801 590 || 22 894 000
|-
| Намибија|| Виндхук || 825 418 || 2 171 000
|-
| Свазиленд || Мбабане || 17 364|| 1 185 000
|-
| Зимбабве || Хараре || 390 757 || 12 523 000
|}
 
== Население ==
од прегледот на државите се гледа дека Јужноафриканската Република е најголема и по површина и по број на жители. Во Јужна Африка живеат Бушмани, хотентоти, Банту Црнци и доселеници од Европа и од Азија.
 
== Стопанство ==
Населението, главно, се занимава со земјоделство и со сточарство. Од земјоделските култури најмногу се одгледуваат: шеќерна трска, кафе, чај, тутун, лимони, портокали, банани, ананас, пченица и пченка. Во сточарството најразвиени се овци, кози и говеда.
Јужна Африка е богата со руди - злато, платина, дијаманти, бакар, уран, сребро, никел и др. Поради тоа, стопански е најразвиена регија во Африка. Со својот стопански развој особено се истакнува Јужноафриканската Република.
 
 
{{Региони во Африка}}
1.565

уредувања