Разлика помеѓу преработките на „Олеинска киселина“

Додадени 2 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (поправка на правопис)
с
}}
 
'''Олеинската киселина''' незаситена масна киселина, која ја има во некои животни и зеленчук. Нејзината формула е CH<sub>3</sub>(CH<sub>2</sub>)<sub>7</sub>CH=CH(CH<sub>2</sub>)<sub>7</sub>COOH. Како незаситена виша масна киселина влегува во состав на маслата: маслиново, ореово, од кикирикикикиритки и др.
 
{{никулец за органско соединение}}