Разлика помеѓу преработките на „Олеинска киселина“

Додадени 186 бајти ,  пред 8 години
с
поправка на правопис
с (r2.7.3) (Робот: Додава fa:ان-نیتروزو-ان-متیل‌اوره)
с (поправка на правопис)
}}
 
'''Олеинската киселина''' незаситена масна киселина, која ја има во некои животни и зеленчук. Нејзината формула е CH<sub>3</sub>(CH<sub>2</sub>)<sub>7</sub>CH=CH(CH<sub>2</sub>)<sub>7</sub>COOH. Како незаситена виша масна киселина влегува во состав на маслата: маслиново, ореово, од кикирики и др.
 
{{никулец за органско соединение}}