Разлика помеѓу преработките на „Хацон“

Додадени 322 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| наставка =
}}
'''Хацон''' или '''Хатсон''' ([[латински јазик|латински]]: ''Rex Hatson'' или ''Rex Hacon'') бил првиот [[крал]] на првата македонска средновековна држава, наречена [[Македонска Славинија]]. Владеел во 20-те години на [[7 век]]. Го предводел воено-племенскиот сојуз на Драговитите, Сагудатите, Берзитите и други словенски племиња при опсадата на градот Солун од 614-616 година. За време на борбите бил убиен.
 
{{Никулец од областа на историјата}}