Разлика помеѓу преработките на „Хацон“

Додадени 352 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за личност
|име = Хацон
| роден-дата = ?
| роден-место = Македонија
| починал-дата = 615
| починал-место = околу [[Солун]]
| починал-причина =
| националност =
| наставка =
}}
'''Хацон''' или '''Хатсон''' ([[латински јазик|латински]]: ''Rex Hatson'' или ''Rex Hacon'') бил првиот [[крал]] на првата македонска средновековна држава, наречена [[Македонска Славинија]]. Владеел во 20-те години на [[7 век]].