Кагошима (префектура): Разлика помеѓу преработките

с
r2.7.3) (Робот: Додава hr:Kagoshima, prefektura; козметички промени
с (Робот: Брише hif:Kagoshima Prefecture (deleted))
с (r2.7.3) (Робот: Додава hr:Kagoshima, prefektura; козметички промени)
{{coord|31|23|59|N|130|30|59|E|display=title}}
[[СликаПодатотека:Map_of_Japan_with_highlight_on_46_Kagoshima_prefecture.svg|мини|десно|200п|Локацијата на префектурата Кагошима]]
'''Кагошима''' ([[Јапонски јазик|јапонски]]:鹿児島県; ''Kagoshima-ken'') е [[Префектури во Јапонија|префектура]] во [[Јапонија]] која се наоѓа на островот [[Кјушу]]. Главени град е [[Кагошима]].
 
[[hak:Lu̍k-yì-tó-yen]]
[[ko:가고시마 현]]
[[hr:Kagoshima, prefektura]]
[[ilo:Prepektura ti Kagoshima]]
[[id:Prefektur Kagoshima]]