Разлика помеѓу преработките на „Фудбалски сојуз на Германија“

нема опис на уредувањето
}}
 
'''ФудбалскаФудбалскиот Асоцијацијасојуз на Германија''' ({{лангlang-деde| Deutscher Fußball -Bund;}}) ('''ДФБDFB''') e организација која управува со [[фудбал]]скиот спортот во [[Германија]] со седиште во [[Франкфурт на Мајна|Франкфурт]].
 
Оваа организација ја организира [[Бундес Лига|првата лига на Германија]], [[Фудбалска репрезентација на Германија|фудбалската репрезентација на Германија]], како и другидругите лиги.
 
ФудбалскатаФудбалскиот асоцијацијасојуз на Германија е основанаоснован во [[1900]] во [[Лајпциг]].
 
== Поврзано ==
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.dfb.de/ Официјален веб-портал на асоцијацијата]