Разлика помеѓу преработките на „Црква Свети Жени Мироносици“

с
нема опис на уредувањето
с (Guitardemon666 ја премести страницата Црква Свети Жен Мироносец на Црква Свети Жени Мироносици: Преведувачот очигледно не разбирал руски. Н...)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox religious building
|building_name=Црква Свети ЖенЖени МироносецМироносици<br />Кафедральный Собор Святых Жён-Мироносиц<br /> Müqəddəs Mürdaşıyan Zənənlər Başkilsəsi
|image=Ksszm.jpg
|caption=
}}
 
'''Црквата Свети ЖенЖени МироносецМироносици''' ([[Руски јазик|руски]]: ''Кафедральный Собор Святых Жён-Мироносиц'', [[Азербејџански јазик|азербејџанскиазерски]] : ''Müqəddəs Mürdaşıyan Zənənlər Başkilsəsi) '') е [[црква]] која се наоѓа во [[Баку]], [[Азербејџан]]и е во склопот на [[Руска Православна Црква|Руската православна црква]]. Црквата била изградена во [[1909]] година. Во [[1920]] година била затворена од страна на [[комунизам|комунистите]]. За време на протестите во [[Баку]] во [[1990]] година била опожарена од страна на руската армија. Во [[2000]] година била реновирана.
{{Никулец за црква}}
 
{{DEFAULTSORT:ЖенЖени МироносецМироносици}}
 
[[Категорија:Цркви во Баку]]
[[Категорија:Руски православни цркви]]
[[Категорија:Цркви од 20 век|ЖенЖени МироносецМироносици]]
 
[[en:Holy Myrrhbearers Cathedral]]
13.850

уредувања