Разлика помеѓу преработките на „Наша ера“

Одземени 19 бајти ,  пред 9 години
{{lang-xx}} шаблони
с
({{lang-xx}} шаблони)
'''Наша ера''' или скратено '''н.е.''' ([[латински]] {{lang-la|Anno Domini}}, кратенки - '''AD''' или '''A.D.''') како и изразот '''пред наша ера''' ([[англиски]] {{lang-en|Before Christ}} и скратено '''BC''' или '''B.C.''') се ознаки за одредување на годините користени од [[Јулијански календар|Јулијанскиот]] и [[Грегоријанскиот календар]].
 
Поделбата е направена според раѓањето на [[Исус Христос]], при што со ''н.е.'' се обележуваат годините после започнувањето на оваа ера, а со ''п.н.е.'' годините пред тоа.