Рихард Вагнер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 11 година
с
r2.7.3) (Робот: Додава vep:Vagner Rihard; козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава vep:Vagner Rihard; козметички промени)
 
== Оркестарска музика ==
Најпознатите Вагнeрови [[оркестар|оркестарски]]ски композиции се „Жртвуваната идила”, напишана за неговата втора жена, и „Козима”, за нелигитимната ќерка на Лист и поранешна жена на Рихард Вагнер.
 
== Поврзано ==
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Вагнер, Рихард}}
 
[[Категорија:Рихард Вагнер| ]]
[[Категорија:Родени во 1813 година]]
[[Категорија:Романтизам]]
 
{{Link FA|es}}
{{Link FA|he}}
{{Link FA|hu}}
{{Link FA|no}}
{{Link FA|sr}}
{{Link FA|es}}
 
[[af:Richard Wagner]]
[[ur:رچرڈ واگنر]]
[[vec:Richard Wagner]]
[[vep:Vagner Rihard]]
[[vi:Richard Wagner]]
[[vo:Richard Wagner]]