Разлика помеѓу преработките на „Јужна Африка (регион)“

с
r2.7.3) (Робот: Додава xmf:ობჟათე აფრიკა; козметички промени
с (Робот: Додава az:Cənubi Afrika)
с (r2.7.3) (Робот: Додава xmf:ობჟათე აფრიკა; козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[FileПодатотека:Political map of Southern Africa mk.svg|thumb|right|300px|Карта на Јужна Африка.]]
[[FileПодатотека:Political map of Southern Africa according UN mk.svg|thumb|right|300px|Карта на Јужна Африка според ООН.]]
'''Јужна Африка''' е регион кој ги опфаќа: [[Јужноафриканска република|Јужноафриканската република]], [[Намибија]], [[Зимбабве]], [[Замбија]], [[Малави]], [[Боцвана]], [[Лесото]], [[Свазиленд]] и [[Мозамбик]]. Во овој регион, некои подрачја достигнале извонредно висок степен на развој, а други, пак, се потполно заостанати. Јужна Африка зазема околу 14% од вкупната површина на Африка. Најголем дел од Јужна Африка се наоѓа помеѓу [[Тропски појас|тропскиот]] и [[Суптропски појас|суптропскиот]] дел на Африка, на [[Јужна хемисфера|јужната хемисфера]].
 
[[hu:Dél-Afrika (régió)]]
[[mr:दक्षिण आफ्रिका (प्रदेश)]]
[[xmf:ობჟათე აფრიკა]]
[[arz:افريقيا الجنوبيه]]
[[ms:Selatan Afrika]]