Разлика помеѓу преработките на „Африкански куп на нации 2008“

нема опис на уредувањето
{{#if:{{{шампиони|<noinclude>*</noinclude>}}}|
{{!}} '''Шампиони'''
{{!}} '''-{{ЕГИ}}''' ( -6 титула)
{{!}}-
}}
}}
{{#if: {{{голови|<noinclude>*</noinclude>}}} |
{{!}} '''Вкупно головаголови'''
{{!}} 9298 &nbsp;<small>(Ø 3.09 по натпревар)</small>
{{!}}-
}}
{{#if: {{{гледачи|<noinclude>*</noinclude>}}} |
{{!}} '''Публика'''
{{!}} 619714.000 &nbsp;<small>(Ø 2022.633313 по натпревар)</small>
{{!}}-
}}
<span style="margin: 1em; color: #555;">Инфокутијата е последен пат надоградена на 9 Февруари 2008.</span> }}
|}
'''Африканскиот куп на нации од 2008''' (официјално име: '''2008 MTN Africa Cup of Nations™''') е 26. по ред африканско [[Фудбал|фудбалско]] првенство кое се оддржуваоддржа во [[Гана]] од [[20 јануари]] до [[10 февруари]] [[2008]] годинегодина. Вкупно се играатодиграа 32 натпревари.
 
На [[8 јуни]] [[2004]] година Африканската фудбалска конфедерација на својата седница во [[египет]]скиот главен град [[Каиро]] соопшти дека Африканскиот куп на нации од [[2008]] ќе се оддржи во [[Гана]]. На гласањето за домаќин, Гана остваруваоствари победа со 9:3 во гласови против [[Либија]].
 
После [[1963]], [[1978]] и [[2000]] година, Гана веќе по четврти пат е домаќин на Африканскиот куп на нации. Во [[2000]] година, Гана, заедно со [[Нигерија]] беа првите домаќини кои заедно го организираа купот.
 
Шампионот[[Египет]], накој Африкаго победи [[Камерун]] со 1-0 во финалето, како победник, автоматски се квалификува за ''Фудбалскиот куп на конфедерациите'', кој ќе се оддржи во [[Јужноафриканска Република|Јужноафриканската република]] во 2009 година и таму ќе игра како единствен претставник на [[Африка|африканскиот континент]].
 
== Стадиони ==
=== Финале ===
{{фудбалкутија
|датум=[[10 февруари]] [[2008]] <br> 17:00
|тим1={{КМР}}
|резултат= v0 &ndash; 1
|тим2=[[Слика:Flag of Egypt.svg|25п]] [[Египет]]
|голови1=
*{{З-ЕГИ}}|голови2= [[Мухамед Абутрејка|Абутрејка]] {{гол|77}}
|голови2=
|стадион=Охене Џан, [[Акра]]
|публика= 50,000
|судија= [[Кофи Коџиа]] {{З-БЕН}}}}
 
{| class="wikitable" style="text-align: center; margin: 0 auto;"
|-
!Африкански куп на нации <br> Шампиони 2008
|-
|-
|align=center|[[Слика:Flag of Egypt.svg|100px]]<br/>'''[[Египет]]'''<br/>'''шеста титула'''
|}
 
== Најдобри стрелци ==
*{{З-ЕГИ}} [[Хосни Абд Рабо]]
*{{З-ЕГИ}} [[Амр Заки]]
*{{З-ЕГИ}} [[Мухамед Абутрејка]]
 
;3 голови
*{{З-БСК}} [[Абдул Кадер Кејта]]
*{{З-БСК}} [[Бубакар Саного]]
*{{З-ЕГИ}} [[Мухамед Абутрејка]]
*{{З-ГХА}} [[Џуниор Агого]]
*{{З-ГХА}} [[Сулеј Мунтари]]