Разлика помеѓу преработките на „Иван Перишиќ“

Додадени 26 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава fi:Ivan Perišić; козметички промени
с (r2.7.3) (Робот: Додава fi:Ivan Perišić; козметички промени)
{{Infobox football biography 3
| playername = Иван Перишиќ<br />Ivan Perisic
| image = [[Податотека:Ivan‑Perisic.jpg|250px]]
| height = {{height|m=1.87}}
 
== Кариера ==
На возраст од само 17 години, Перишиќ доби голема количина на интерес од голем број на клубови, вклучувајќи ги [[ФК Андерлехт|Андерлехт]], [[ФК ПСВ Ајндховен|ПСВ]], [[Ајакс Амстердам]], [[Трабзонспор]], и [[Хамбургер СВ]], пред тој на крајот да потпише за францускиот клуб [[ФК Сошо]]. Тој се пресели во Франција од [[Хајдук Сплит]]. Во Сплит тој беше наречен од страна на некои новинари "новиот [[Аљоша Асановиќ | Асановиќ]]" - по познатиот хрватски играч од средниот ред кој исто така играше Франција. Од 2007 до јануари 2009 година тој играше и за Сошо.
 
=== Роселар ===
Своето деби за популарните ''милионери'' тој го има во победата на домашен терен над [[Хамбургер СВ|Хамбургер]] со 3-1, кога се појави како замена на местото на [[Крис Лев]]. Својот дебитантски погодок за [[ФК Борусија Дортмунд|Дортмунд]] го постигна во [[УЕФА Лига на шампиони|Лигата на шампионите]] кога со прекрасен волеј удар од 17-тина метри го израмни резултатот на 1-1 против [[ФК Арсенал|Арсенал]], што на крајот се испостави и како конечен резултат. Десетина дена подоцна тој го постигна својот првенец и во Бундеслигата, одново да го израмни резултатот на 1-1 овојпат против тимот на [[ФК Мајнц|Мајнц]], во нивната победа нагости со 2-1. Тој одново се впиша меѓу стрелците на уште едно гостување овојпат кај [[ФК Вердер Бремен|Вердер]] во [[Бремен]] на 14-ти Октомври, што Дортмунд го доби со 2-0. На почетокот од второто полувреме (47 минута) тој беше исклучен поради добивање на втор жолт картон. Неговата серија на голови продолжи во вториот месец од новата 2012 година кога тој постигна погодок во Купот на Германија. На 26-ти Фебруари тој постигнува гол во последните мигови од мечот за ја завери победата на својот тим над [[ФК Хановер 96|Хановер]] од 3-1. За прв пат по доаѓањето во Германија тој постигнува гол во два меча едно подруго накрајот на Март 2012, откако ги дресе мрежите на екипите на [[ФК Келн|Келн]] и на [[ФК Штутгарт|Штутгарт]] на 25-ти и на 30-ти Март.
 
== Титули ==
 
=== Борусија Дортмунд ===
*[[Бундеслига]] : 2011–12
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Перишиќ}}
 
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Фудбалери од Бундеслига]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Хајдук Сплит]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Борусија Дортмунд]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Сошо]]
[[Категорија:Хрватски фудбалери]]
[[ru:Перишич, Иван]]
[[sr:Иван Перишић]]
[[fi:Ivan Perišić]]
[[sv:Ivan Perišić]]
[[tr:Ivan Perisić]]