Разлика помеѓу преработките на „Абасидски Калифат“

Додадени 7 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава ky:Аббас халифтиги; козметички промени
с (r2.6.5) (Бот Менува: es:Califato abasí)
с (r2.7.3) (Робот: Додава ky:Аббас халифтиги; козметички промени)
}}
 
[[Абасиди|Абасидите]]те ([[арапски]]: العباسيون‎, ал-'Abbāsīyūn) се суниитска арапска династија чии што калифи владееле во периодот од [[750]] до [[1258]] година. Името на оваа династија доаѓа од чичкото на Мухамед, [[Абаси]] ([[566]]-[[652]]), кој е всушност основачот на династијата. Искористувајќи го незадоволството во [[Месопотамија]], Абасидите во [[748]] година дигнале востание против [[Омејади|Омејадите]]те убивајќи го владетелот [[Марван II]]. По ова била освоена цела [[Сирија]], земја каде престолнина до тогаш бил градот [[Дамаск]]. За нов калиф бил прогласен [[Абул Абас]] ([[750]] - [[754]]). Неговиот брат и наследник [[Ал-Менсур]] ([[754]] - [[775]]) го преместил седиштето на калифатот во новооснованиот град [[Багдат]] ([[762]]). За време на владеењето на [[Харун Ал Рашид]] ([[786]] - [[809]]) и [[Мамун]] ([[813]] - [[833]]), калифатот достигнал највисок степен на економски и културен развој. Во времето на [[Харун Ал Рашид]], [[Багдад]] бил најбогатиот град во светот, започнал т.н. златен век за науката и уметноста, која брзо се развивала.
 
Империја имала огромна површина, во својот состав ги вклучувала [[Персија]], [[Египет]], [[Арабија]] и [[Блиски исток|Блискиот Исток]]. Со развојот на [[феудализам|феудализмот]] зајакнале партикуларните тенденции. Некои намесници постепено започнале да се одвојуваат. Економските услови станале многу лоши, бидејќи обврските се зголемувале, населението се повеќе било сиромашно, индустријата замрела<ref> Lapidus (1988), p.129</ref>. Во [[1055]] година, [[селџуци|селџукскиот]] [[хан Тогрул]] се наметнал за нов калиф и цела моќ била ставена во негови раце. калифатот постоел до [[1258]] година, односно до инвазијата на [[Мионголци|Монголците]] и нивното освојување на [[Багдад]], при кое некои членови на династијата побегнале во [[Каиро]], каде што султанот Баибарс осовал нов абасидски калифат кој се задржал до [[1517]] година.
[[sw:Waabbasi]]
[[ku:Ebasî]]
[[ky:Аббас халифтиги]]
[[la:Abbasidae]]
[[lv:Abāsīdu kalifāts]]