Карамела: Разлика помеѓу преработките

Додадени 35 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Крамела''' Карамелата е беж до темно-кавеав сладок производ направен со загревање ...)
 
Нема опис на уредувањето
{{внимание}}
'''Крамела'''
{{викификација}}
'''Карамелата''' е беж до темно-кавеав сладок производ направен со загревање на различни шеќери. Се користи како арома во пудинзи и десерти, како полнење на бомбони, и за декорација на врвот од сладоледот, и во кафе.
Процесот на карамелизација се состои од греење на шеќер полека до 170 степени. Како што се загрева шеќерот, молекулите и ги реформира во соединенија со карактеристична боја и вкус.
Голем број на бонбони и десерти се направени со карамела; карамелизирани јаболка, пралине, нугатс, крем карамел и крем бруле.