Разлика помеѓу преработките на „Витамин“

Додаден 71 бајт ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{multiple image| direction = vertical
[[Податотека:All-trans-Retinol2.svg|мини|250п|Хемиската структура на [[ретинол]], најчестата форма на витамин А која се внесува преку храната.]]
| image1 = Retinol 3D ball.png
| image2 = All-trans-Retinol2.svg
| width = 220
[[Податотека:All-trans-Retinol2.svg|мини|250п| footer = Хемиската структура на [[ретинол]], најчестата форма на витамин А која се внесува преку храната.]]
}}
 
'''Витамините''' ({{lang-la|vita-живот; amin-амин, органско соединение со азот}}) се [[Комплекс (хемија)|комплексни соединенија]] од различна хемиска природа кои се важни за нормалното биолошко функционирање на многу живи суштества. Поточно, тие во многу мали количини се потребни за [[раст]]ењето, нормалното функционирање на [[Клетка|клетките]] и [[Ткиво|ткивата]] и општо, за одржување на здравјето. Растенијата и некои микроорганизми се способни сами да ги [[Синтеза|синтетизираат]] сите потребни витамини, додека животните одредени витамини ги создаваат сами, а други мора да ги внесат преку исхраната. Витамините се делат на ''витамини растворливи во вода'' и ''витамини растворливи во масти''.