Разлика помеѓу преработките на „Витамин“

Додадени 565 бајти ,  пред 9 години
с
 
Во 1747 година, шкотскиот хирург [[Џејмс Линд]] открил дека овошјето од родот [[Citrus]] ја спречува појавата на [[скорбут]], особено смртоносна болест, при која не доаѓа до правилно формирње на [[колаген]], предизвикувајќи слабо заздравување на раните, краварење на непцата, тешка болка и смрт.<ref name="Challem">Jack Challem (1997). [http://web.archive.org/web/20051130103653/http://www.thenutritionreporter.com/history_of_vitamins.html "The Past, Present and Future of Vitamins"]</ref>
 
Во 1929 година, [[Фредерик Хопкинс]] и [[Кристијан Ајкман]] биле наградени со Нобелова награда за физиологија или медицина за откривањето на неколку витамини.<ref name= Carpenter>{{cite web |last = Carpenter|first = Kenneth|title = The Nobel Prize and the Discovery of Vitamins|url = http://nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/articles/carpenter/index.html|publisher = Nobelprize.org|date = 22 June 2004|accessdate = 5 October 2009}}</ref>
 
Во 1943 година, [[Едвард Адалберт Дојзи]] и [[Хенрик Дан]] биле наградени со Нобелова награда за физиологија или медицина за нивното откривање на [[витамин К|витаминот К]] и неговата хемиска структура.