Разлика помеѓу преработките на „Витамин“

Додадени 357 бајти ,  пред 9 години
с
 
Во 1747 година, шкотскиот хирург [[Џејмс Линд]] открил дека овошјето од родот [[Citrus]] ја спречува појавата на [[скорбут]], особено смртоносна болест, при која не доаѓа до правилно формирње на [[колаген]], предизвикувајќи слабо заздравување на раните, краварење на непцата, тешка болка и смрт.<ref name="Challem">Jack Challem (1997). [http://web.archive.org/web/20051130103653/http://www.thenutritionreporter.com/history_of_vitamins.html "The Past, Present and Future of Vitamins"]</ref>
 
Во 1943 година, [[Едвард Адалберт Дојзи]] и [[Хенрик Дан]] биле наградени со Нобелова награда за физиологија или медицина за нивното откривање на [[витамин К|витаминот К]] и неговата хемиска структура.
 
== Преглед на витамините и нивното дејство ==