Разлика помеѓу преработките на „Страдањата на младиот Вертер“

с
r2.7.3) (Робот: Менува sh:Die Leiden des jungen Werthers; козметички промени
с (r2.7.1) (Робот: Менува bs:Jadi mladog Werthera)
с (r2.7.3) (Робот: Менува sh:Die Leiden des jungen Werthers; козметички промени)
'''Страдањата на младиот Вертер''' (Die Leiden des jungen Werthers) се смета за автобиографски роман на [[Гете]], првпат печатен во [[1774]] година.
 
== Инспирација ==
Ова дело има своја подлога од животот на Гете. Во [[1772]] година тој се пресеилил во Вецлар, каде работел како писар, и требало по желба на татка си да се оддаде на правничката кариера. Во романот ја опишал кралската судска институција во која работел. Таму тој се запознал со двајцата секретари Кестнер и Јерусалем. Меѓу нив се случила историјата што послужила како основа за делото.
 
Кестнер тајно се верил со 15 годишната Лота, која Гете ја запознал и се вљубил во неа. Но кога дознал дека е вереница на пријателот, се обидел да ги контролира своите чувства, и тие продолжиле да другаруваат, иако Кестнер и Лота забележале што се случува во душата на поетот. Во моментот кога Славе веќе не бил во состојба да се бори со себе, заминал од [[Вецлар]], оставајќи му трогателно писмо на својот пријател. Се вратил во [[Франкфурт]], и додека се обидувал на своите впечатоци да им даде уметничка форма, добива вест за самоубиството на Јерусалем. Сето ова послужило како тема на познатиот роман.
 
== Кратка содржина ==
Вертер се запознава со Лота на еден бал, која е ќерка на судија. Тој се вљубува во неа, но таа е веќе свршеница на Алберт. Алберт е добар човек, и не е љубоморен. Тие тројца се дружат, и нивниот живот наликува на Вецларскиот период од животот на Гете. Но, Вертер е многу почувствителен од својот творец: неговите страсти се граничат со безумие, и додека Гете успеал смирено да излезе од тие чувства, карактерот на Вертер уште на почетокот навестува трагедија.
 
Кога Вертер ѝ читал на Лота од книгата на Осијан, неговите чувства избиваат на површина. Додека Лота се наведнала кон него со голема тага, наслутувајќи што се случува во неговата душа, тој ја прегрнал и ја опсипал со бакнежи. Лота го одбила, тресејќи се од неговдување, и излегла од одајата. Другата ноќ, Вертер се самоубива.
 
== За романот ==
Младиот Вертер во книжевноста е првиот поголем претставник на сфаќањето на светот што се нарекува „светска тага“, и кое во почетокот на [[19 век]] завладеало во [[Европа]]. Вертер е прототип на оние јунаци кои ја прекриле Европа, дури до [[Русија]], со таен печат на челото, со своите несфатливи страдања, потресувајќи ги чувствителните женски срца. Вертер е возбудлив, чувствителен, фантазер. Тој е личност која стои на граница од нашето време и епохата во која владееле [[традиција]]та и авторитетот.
 
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://gutenberg.spiegel.de/goethe/werther/1wert001.htm ''Die Leiden des jungen Werthers'']
* {{gutenberg|no=2527|name=The Sorrows of Young Werther}}
* [http://www.die-leiden-des-jungen-werther.de Die-Leiden-des-jungen-Werthers.de] (personalised e-mail edition sending Werther's letters to your mailbox, in German)
* {{cite web |url=http://www.cs.rice.edu/~ssiyer/minstrels/poems/183.html |title=[[William Makepeace Thackeray]]'s ''[[Sorrows of Werther]]'' |publisher=cs.rice.edu }}
 
 
 
 
[[Категорија:Новели]]
[[Категорија:Германски новели]]
 
 
{{Link GA|de}}
[[ru:Страдания юного Вертера]]
[[sl:Trpljenje mladega Wertherja]]
[[sh:JadiDie mladogLeiden Wertherades jungen Werthers]]
[[fi:Nuoren Wertherin kärsimykset]]
[[sv:Den unge Werthers lidanden]]