Разлика помеѓу преработките на „А1 телевизија“

Додадени 110 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
 
По повеќе од 18 години најстарата, приватна телевизија престанала да емитува програма на [[30 јули]] [[2011]] год. поради одлука на АЕК ([[Агенција за електронски комуникации]]). Директорот на АЕК донел решение на кое се повикува по член 62 став 1 алинеја 4 од законот за радиодифузна дејност, бидејке компанијата А1- телевизија ДОООЕЛ- Скопје имала отворено стечајна постапка. Дел од македонските експерти сметале дека ова е пресметка на владејачката партија со А1 телевизија која известувала од опозициска страна. Сопственикот на А1 Телевизија и уште неколку негови соработници во исто време се во притвор поради основано сомнение за кривично дело, [[затајување на данок]].
Во мај 2012, А1 се враќа како интернет телевизија под името А1ON.
Во јули [[2008]] година, во рамките на А1 телевизија била оформена и нова [[А2 телевизија]].
 
Анонимен корисник