Разлика помеѓу преработките на „Жозе Мурињо“

Додадени 422 бајти ,  пред 8 години
разјаснување за името
с (r2.7.2+) (Робот: Менува bg:Жозе Мориньо)
(разјаснување за името)
}}
 
'''ЖозеЖузе Марио досдош СантошСантуш Морињу Феликс''' ({{lang-pt|José Mário dos Santos Mourinho Félix}}; или '''Жузе Морињу''' на кратко; во Македонија грешно познат како '''Жозе Мурињо'''; <small>изворно се чита<!-- ДЕФИНИТИВНО вака се чита во Португалија --> ''Жузé Мàрио душ Сàнтуш Моурѝњу Фèликс''</small>) (роден на {{роден на|26|јануари|1963}} година во Сетубал) е португалски фудбалски менаџер и моментален менаџер на [[Реал Мадрид]] во [[Ла Лига]]. Го има прекарот '''Специјалниот'' (''Посебниот''), кој што самиот си го измислил што подоцна бил прифатен од британските медиуми. За многу експерти, играчи и тренери Мурињо е еден од најдобрите менаџери во фудбалската историја.
 
Синот на португалски голман [[Жозе Феликс Мурињо]], Мурињо започнал како играч но немал ветувачка кариера и затоа се префрлил на менаџерството. По некое време работејќи како помошник менаџер и тренер на младинците во раните деведесети, станал преведувач за [[Боби Робсон]]. Тука, Мурињо научил многу од тренерот ветеран работејќи со него за [[Спортинг Лисабон]] и [[Порто]] во Португалија, пред да го следи во шпанскиот клуб Барселона. Тој останал во каталонскиот клуб и по заминувањето на Робсон, работеше со неговиот наследник [[Луис ван Гал]].