Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

+ кат
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
Li4kata (разговор | придонеси)
+ кат
Ред 3:
'''Цветко Узуновски''' ([[Царев Двор]], [[Ресен]]ско, [[1916]] - [[Скопје]], [[1994]]) е припадник на комунистичкото движење од [[1934]] година, учесник во [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]]. Во септември [[1941]] година, член на Покраинскиот воен штаб на Македонија. Од пролетта [[1943]] година политички комесар на Генералштабот на НОВ и ПОМ. Делегат на Второто заседание на [[АВНОЈ]]. Учествува на Првото заседание на [[АСНОМ]], при што е избран и за член на неговиот Президиум. По ослободувањето беше шеф во [[УДБА]] и вршеше други должности во органите за внатрешни работи.
 
[[Категорија:МакедонциДејци на КПЈ|Узуновски, Цветко]]
[[Категорија:Македонски борциПартизани|Узуновски, Цветко]]
1.398

уредувања