Разлика помеѓу преработките на „Шаховска стратегија и тактика“

с
с
===Цугцванг===
:''Главна статија: [[Цугцванг]]''
Во шахот, ''zugzwang'' (германски за „принуден потег“) се јавува кога еден играч, заради тоа што е негов ред, мора да направи потег, но секој можен потег му ја заслабува позицијата. Вакви ситуации среѓавамесреќаваме често - особено често при крајот на играта, каде има помалку избор на позиции.
 
== Стратегија ==