Јагода: Разлика помеѓу преработките

Одземени 13 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{внимание}}
==Јагода ==
{{викификација}}
=== Градинарска Јагода ===
 
Градинарската јагода (Fragaria × ananassа) е од вкрстени видови која се одгледува низ целиот свет заради нејзиниот плод ,така наречената '''јагода'''.Плодот (кое не е зрнесто , не е соединето овошје) секаде е познато по неговата карактеристична арома, светло црвена боја , соковна текстура и сладина.Се конзумира во големи количини , свежо или пак зготвено како компот , сок, сладолед , и милкшеик. Вештачката арома (вкус) на јагода исто така се користи во многу прехрамбени производи.
Јагодата за првпат се одгледувала во Бретања , Франција во 1750 –те години преку Fragaria virginiana донесена од источна Северна Америка и Fragaria chiloensis која е донесена од Чиле од страна на Амеде Франсоа Фрезие во 1714 година.