Разлика помеѓу преработките на „Мраморно Море“

Додадени 17 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава ckb:زەریای مەڕمەڕە; козметички промени
с (r2.7.2+) (Робот: Додава dsb:Marmarske mórjo)
с (r2.7.3) (Робот: Додава ckb:زەریای مەڕمەڕە; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Мраморно Море'''([[турски јазик|тур]]. ''Marmara Denizi'') е [[море]] кое е дел од [[Средоземно Море|Средоземното Море]]. Се наоѓа помеѓу [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]] и [[Мала Азија]]; преку [[Босфор]] се поврзува со [[Црно Море]], а преку [[Дарданели|Дарданелите]]те со [[Егејско Море|Егејското Море]]. Мраморното Море има површина од 11 472 километри квадратни, а најголемата длабочина достигнува 1355 м. Температурта на површината на водата изнесува од 8-9 °C на [[зима]], до 23-24 °C па дури и до 29 °C во лето. Соленоста на морето изнесува од 20% до 26‰. Во југо-западниот дел на морето се наоѓа [[Мармара (остров)|островот Мармара]], познат по своите резерви на [[мермер]], од чие име потекнува името на морето.
 
{{Никулец од областа на географијата}}
[[sk:Marmarské more]]
[[sl:Marmarsko morje]]
[[ckb:زەریای مەڕمەڕە]]
[[sr:Мраморно море]]
[[sh:Mramorno more]]